20 Haziran 2014 Cuma

LAİK EĞİTİM NEDEN GEREKLİ


Gündemi saat başı değişen, gündeme düşen olay, oluşum ve olguların çoğunun ülkenin temel niteliklerini acımasızca kopardığı zaman diliminin içindeyiz. Olup bitenlerin ayrımında olan da var, aldırmayan da… İktidarla yakın ilişkileri bozulmasın diye yaşananları yüzeysel değerlendirmelerle topluma onaylatmaya çalışanların yanı sıra aslanlar gibi savunanlar arasındaki tartışmalar kafa karışıklığını körüklüyor.

Türban dediğimiz örtüyü başörtüsüyle eşleştirerek savunan özellikle kadın gazetecilerle bilimcilerin geldiğimiz noktayı nasıl değerlendirdiklerini merak ediyoruz. Örneğin okulları hızla imam hatipleştirilen, laik eğitimi bitiren 4+4+4’lük sözde eğitim yasasının uygulanmasıyla ortaya çıkan sonuçları izleyebiliyorlar mı? Türbanı savunanların bir bölümü bu örtünme biçiminin kamusal alana (özellikle okullara) girmeyeceğini, bir bölümü de girse bile bunun kadınlar açısından özgürlük olduğunu ileri sürüyorlardı. Annelerle öğretmenlerden öğrendiğim, yaşayanların okulunu, kentini, semtini, çocukların cinsiyetini saklı tutacağım örnekleri, laikliği savunanları “laikçi, ulusalcı, Kemalist, statükocu…” diye suçlayan hemcinslerime sunuyorum.

2013-14 ders yılında, 4+4+4’lük eğitim “ucubesi”nin ikinci yılı geride kalırken okullar ne durumda ve beş, beş buçuk yaşındaki çocuklar nasıl eğitildi? Eğitildiler mi; hepsi şıkır şıkır okuyor mu? Okulu sevdiler mi? Ana babalar niçin okullarının imam hatip olmaması için eylem yapıyor; neden onları iktidar yandaşı kadınlar duymazdan geliyor? İlk ve ortaöğretim çağdaş yöntemlerden hangi amaçla uzaklaştırıldı? İktidarın Fatih Projesini savunanlar, bu tasarının verimlilik durumunu merak ediyor mu? Öğretmenler, miniklerle neler yaşıyor? Soruları çoğaltabiliriz.

Ev hanımı olan anne, okula birkaç kez çağrılmış; ilk günler çocuk çok ağladığı, bir iki kez de tuvaletini sınıfta yaptığı için… Her çağrılışında çocuğunun temiz giysiyle gitmiş. Annenin söylediğine göre bu duruma düşen yalnız kendi çocuğu değilmiş; öğretmen bir gün sınıf bazen çiş kokuyor demiş. Beş buçuk yaşındaki bu çocuk, eve üzgün dönmüş. Nedenini sormadan söylemiş; “Öğretmenim, annesinin başı örtülü olanları daha çok seviyor!” Anne, ertesi gün okula gitmiş; ders yılı başında örtüsüz olan öğretmenin sımsıkı örtündüğünü görünce ağzını açamamış. Aynı okula giden komşu çocuklarının da aynı kaygılar içinde olduğunu öğrenmiş. Demek ki örnek tek değil.

Bir başka örnek olay, tüyler ürpertici… Çocuk ikinci sınıfta… Kovalayan varmış gibi koşa koşa gelmiş, fısıldayarak sormuş, “Anne biz Müslümanız değil mi?” Annenin dili tutulmuş; “Elbette” demiş. Ancak çocuk tepki vermiş: “Öyleyse neden namaz kılmıyorsun? Neden başın açık? Niçin oruç tutmuyoruz? Niçin kurban kesmiyoruz?” Anne gereken yanıtları vermiş. Bu soruları çocuğa kimin yönelttiğini araştırmaya başlamış. O zaman görmüş ki kendi çocuğu yalnız değil. Öğretmeniyle konuşmak istemiş; türbansız öğretmen, duymamışı oynamış. Arkasını dönüp gitmiş.

Bir başka örnek, 4+4+4’lük eğitim “ucubesi” başlatılmadan önce ve sonrasında minicik çocuklara bedava dağıtılan ders ve okuma kitapları… Ders kitaplarının dersle ilgisi uzak… Masallar masal, öyküler öykü değil… Dinsellik ağır basıyor; minik kızlar örtünüyor; onların değil erkeklerin okumasının önemi sözlü-yazılı aktarılıyor. Bir okul müdürü kızlara, “İyi bir anne olmak, meslek sahibi olmaktan daha önemlidir” diye öğüt veriyor; öğüdünü, “yarının gençlerini siz yetiştireceksiniz” diye açıklıyor. Çocuk ve gençlerin dünyasından ulusal bayramlar, bayrak törenleri, andımız bir bir çıkarılıyor. Kuran kursları okullarla yarışa giriyor.

Bir okul önünden geçmek bile laik cumhuriyetin eğitim kurumlarının görüntüsünü yansıtıyor. 2014 yazında komşumuzda yaşanan vahşetin kaynağı laikliğin, laik eğitimin önemini ve Mustafa Kemal’in ne denli öngörülü bir önder olduğunu kanıtlıyor.

 

 

1 yorum:

 1. thuốc alohaUống 1 - 2 viên/ lần, 1 ngày dùng 1-2 lần sau bữa ăn. Có thể sử dụng an toàn trong thời gian dài.
  aloha đông trùng hạ thảoTăng cường sinh lực, tăng cường khả năng hấp thu các chất dinh dưỡng, bồi bổ sức khỏe cho người sau ốm dậy, suy giảm sức đề kháng, mệt mỏi căng thẳng thần kinh.
  đông trùng hạ thảo chính hãngBổ phổi, đặc biệt tốt cho người bị viêm phổi phế quản mãn tính giảm nguy cơ mắc bệnh hen và các vấn đề về đường hô hấp.
  dong trung ha thao chinh hangĂn ngon, ngủ khỏe, tăng cường tuổi thọ.
  thuoc glucosaminTheo thống kê của ngành Xương khớp Việt Nam hiện nay tỉ lệ người mắc các chứng bệnh về xương khớp chiếm 35% dân số, trong đó lứa tuổi từ 50 đến 70 chiếm 70%.
  thuoc glucosamineTừ thực trạng đó các công ty sản xuất và nhập khẩu thuốc chữa bệnh xương khớp mọc lên như nấm sau mưa. Nhiều doanh nghiệp và thương hiệu mới ra đời giúp cho sự lựa chọn của người bệnh về các sản phẩm điều trị đa dạng hơn rất nhiều.
  thuốc glucosamineTuy nhiên việc lựa chọn cho mình một loại sản phẩm, một phương pháp để điều trị một cách hiệu quả lại không phải là một việc đơn giản.
  glucosamine 1500Vì thế mà Muathuoctot.com với mong muốn mang lại sức khỏe cho mọi nhà đã nhập khẩu nước uống Wellesse Joint Movement Liquid Glucosamine được Bộ Y Tế cấp phép lưu hành giúp tái tạo
  glucosamine hcl 1500 mgphục hồi mô sụn khớp bị tổn thương, tạo chất nhờn, tăng tính vận động linh hoạt của khớp, làm giảm triệu chứng đau nhức xương khớp do thoái hoá khớp
  thuốc xương khớpWellesse Joint Movement Liquid Glucosamine kết hợp cần thiết giữa các thành phần tự nhiên với nhau trong một công thức hoàn hảo, sản xuất dưới dạng lỏng để duy trì sức khỏe chung và bảo vệ sụn khớp, phòng tránh các bệnh xương khớp hiệu quả từ việc vận động cơ thể hằng ngày.
  thuốc glucosaminCho 30ml: Glucosamin sulfat 2000mg, chondroitin sulfate sodium 1200mg, MSM (Methylsulfonylmethane) 500mg, vitamin D3 400IU, Hyaluronic 10mg, phụ liệu: nước tinh khiết, vegetable glycerin, erythritol, hương tự nhiên, màu thực phẩm, citric acid, potassium benzoate, đường, sodium EDTA vừa đủ.

  YanıtlaSil